Fookuskuhi

Fookuskuhi

Mis see fookuskuhi siis on?
See on meetod, kus liidetakse erineva fookuspunktiga tehtud pildid arvutis kokku ja saadakse ühtlaselt terav pilt. Seda meetodit kasutatakse erinevates fotožanrites, nt maastikufoto, makrofoto, tootefoto ja ka mikrofotos. Mikrofoto puhul on see vaata, et lausa kohustuslik, sest n-ö mega suurenduste juures pole võimalik saavutada ühe kaadrina lõpuni teravat pilti.

Toon näite ühe kärbse pildi näol. Pildil on näha ala, mis jääb terav ühes kaadris. No selline pilt ei ole ju vaadatav, või mis?
Siin tulebki appi nüüd fookuskuhi. Pildistame hunniku pilte, kus me nihutame iga pildiga seda teravat ala ja paneme hiljem kogu selle kupatuse arvutis kokku ja saamegi lõpuks ühe kena terava kärbseportree.

Siit näete väikest videonäidet, kuidas terav ala liigub:

Kuidas seda teravat ala siis nihutada?
Selleks on mitmeid erinevaid mooduseid. Üks tavalisemaid mooduseid on makro kelgu kasutamine — see on abivahend kuhu peale saab kinnitada kaamera ja vastavat nuppu keerates saab väikeste sammude kaupa kaamerat liigutada edasi-tagasi. Veel on võimalik hoopis pildistatavat liigutada ja kaamera on paigal ja nt makroobjektiivide puhul on võimalik ka vähehaaval fokuseerimisrõngast keerata ja hoopis niiviisi teravat ala nihutada. Lõpuks ei ole tegelikult vahet, millist meetodit sa kasutad, tulemus on ikka sama.

Siia lõppu siis näidispildi lõpptulemus ka :
 
Ka fotojuttudes on ilmunud üks üsna hea artikkel fookuskuhja kohta, seda saad lugeda siit.

Vaata ka õpetust kuidas piltide kokkupanemine arvuti taga käib:
 
 
Me kasutame küpsiseid

Kasutame veebilehel küpsiseid, tagamaks Sulle maksimaalselt hea kasutajakogemus. Küpsis on väike tekstifail, mis on salvestatud veebilehe serveri kõvakettale. Seda faili ei saa väärkasutada programmide käivitamiseks ega arvuti nakatamiseks viirustega. Küpsised on antud üksnes Sinu käsutusse ja neid saab lugeda ainult selle domeeni veebiserver, kust küpsis Sulle välja anti. Üks põhilisi küpsisefaili otstarbeid on Sinu aja säästmine. Kui näiteks Sa kohandad veebilehte või lehitsed seda, siis järgmistel külastustel tuletab küpsis veebilehele meelde spetsiifilise info Sinu eelistuste kohta. See lihtsustab asjassepuutuva sisu kuvamist, hõlbustab veebilehel navigeerimist jne. Kui Sa veebiserveri poole uuesti pöördud, saab varem sisestatud infot uuesti lugeda, nii et Sul on hõlpsam kasutada neid veebilehe funktsioone, mida Sa juba varem kohandanud olid..