Kindlasti olete siin näinud erinevaid pilte, kus kirjeldusest võite lugeda, et tegu mõne kemikaali kristallidega. Ei tasu lasta ennast hirmutada sõnal „kemikaal“ — keemia on kõikjal meie ümber. Kemikaalid on ka kodus leiduvad väga lihtsad ained — nt tavaline lauasuhkur, sidrunhape, söögisooda või kasvõi sool jpm. Nii et sõna „keemia“ ei tähenda mitte midagi hirmsat. Siin artiklis vaatame, kuidas neid kristalle kasvatada ja pärast ka vaadelda/pildistada.
Kristallide kasvatamine
Alustame siis kristallide kasvatamisest. Võtame katsetamiseks ühe lihtsaima kemikaali, mida peaks pea kõigil kodus leiduma. Selleks on tavaline valge suhkur. Kõigepealt tuleb teil teha üks lihtne suhkrulahus (maakeeli suhkruvesi). Kangusel pole mingeid kindlaid kriteeriume, võib proovida ka erinevate lahuse kangustega. Minu kogemus on näidanud, et lahjemad lahused toimivad paremini. Väike näide :
Kui nüüd lahus on valmis, siis tuleb seda slaidile (mikroskoobile mõeldud klaasitükk) panna võimalikult õhuke kiht.
Kui slaid on lahusega kaetud, siis tuleb see panna kusagile sooja. Temperatuuril jällegi mingeid kindlaid kriteeriume pole, aga minu kogemus on näidanud, et liiga kõrge temperatuuriga kristalliseerumist ei toimu. Kristalliseerumise aeg on ka alati erinev, mõnikord algab kristalliseerumine pea koheselt, mõne puhul võib minna mitmeid tunde. Kui kristallid hakkavad moodustuma, siis seda on tavaliselt silmaga näha. Mina kasutan selle sooja kohana nt kohvimasina peal olevat tassisoojendajat, selle temperatuur on selline paras — ei ole kuum ja ei ole ka liiga külm.
Valmis slaid võiks välja näha midagi sellist:
Nüüd kui oleme kristallid valmis saanud, siis tuleb alustada vaatlemisega. Vaatlemiseks on meil vaja polarisaatoreid. Nendeks sobivad ideaalselt nt passiivsete 3D prillide klaasid. Ebay-st või Aliexpressist saab neid väga soodsalt.
Kasutame veebilehel küpsiseid, tagamaks Sulle maksimaalselt hea kasutajakogemus. Küpsis on väike tekstifail, mis on salvestatud veebilehe serveri kõvakettale. Seda faili ei saa väärkasutada programmide käivitamiseks ega arvuti nakatamiseks viirustega. Küpsised on antud üksnes Sinu käsutusse ja neid saab lugeda ainult selle domeeni veebiserver, kust küpsis Sulle välja anti. Üks põhilisi küpsisefaili otstarbeid on Sinu aja säästmine. Kui näiteks Sa kohandad veebilehte või lehitsed seda, siis järgmistel külastustel tuletab küpsis veebilehele meelde spetsiifilise info Sinu eelistuste kohta. See lihtsustab asjassepuutuva sisu kuvamist, hõlbustab veebilehel navigeerimist jne. Kui Sa veebiserveri poole uuesti pöördud, saab varem sisestatud infot uuesti lugeda, nii et Sul on hõlpsam kasutada neid veebilehe funktsioone, mida Sa juba varem kohandanud olid..